6.25.2010


Düşünüyorum öyleyse varım diyen şahsiyeti dinledim seneler boyu. Fena inanmışım yapım gereği. Öyle öğretilmiş belki de çocukluktan beri, kimbilir? E tabi kimse çık, koş, oyna, yağmur damlalarını yakala, güneşin ışınlarını takip et, gökkuşağını yakala demedi. Ya da aşık ol, sev, özgür ol, kuşlar gibi ol, çiçekler gibi ol, hayat gibi ol da demedi. Dememelerine bir garezim yok, normal karşılıyorum bunu, unutmuş kaybetmiş korku dolu yüreklerin devamı oluyor Tanrının çocukları. Bir zincirin kurulması gerek, tekrar tekrar gelmek için.

Gerçi her zincirde bir zayıf halka olur, bir asi, bir çıkıntı, bir farklı olan, bir defekt,bir inatçı. Başı beladan kurtulmayan bir deli. Dışındaki ile içindekinden acı çeken bir isyankar. Severim öyle delileri, en gerçek onlardır çünkü. En öfkeli, en zaptedilemez onlardır, ama en sevgi dolu yürekler de onlar da vardır. Onlar hayatı bir başka yaşarlar, bir maceradır sıradan hayatları. Hala yağmur damlalarını içmek isteyen onlardır çünkü, yıldızlarla konuşan da onlardır. Onlar bir başka bakarlar, gözlerinden başka dünyaların ışıltısını görürsünüz.

İsterim ki bu dünya delilerle dolsun bir gün, her sabah uyanınca güneşle arkadaşları gibi konuşabilsinler, geceleri yattıkları saat belli olmasın, saat kurmasınlar, hatta hiç saatleri olmasın, zamansız olsun onlar, mekansız olsunlar, örtüleri yıldızlar olsun ve yalnızca sevgi yönetsin onları. Gerçek insanlar var olsun her yerde, özgür, mutlu ve bütün.


5 yorum:

engin deniz dedi ki...

akılla geldik bu rezil günlere,akıldan çektiğimizdir ne varsa sahte ruhsuz.deliliğe selam olsun.yolumuz deliler menziline uğrar olsun.

gnotlani dedi ki...

.. yağmur damlalarını içmek.

Bu bana; geçmiş bir zamanda o yağmurun taa içimi ıslatması isteğimi hatırlattı,

Betigül hanım hoşgeldiniz.

Pedro Garcia Millan dedi ki...

HERE'S A DIFFERENT KIND OF REALITY IN THE U.S.A. THAT PEOPLE TURN A BLIND EYE TO BUT AFFECTS THEM DAILY AND WILL EVENTUALLY KILL SOCIETY AS YOU & I BOTH KNOW IT UNLESS WE STAND UP & STOP THEM!
===========================================

PART 1

THE U.S. CITIZENS HAVE THEIR BRAINS SCRAMBLED VIA FLUORIDE IN THE WATER & ALL THE ASPERTAME THEY CONSUME IN POP DRINKS, BUT THERE IS MORE.....

You see, Bush Sr., & Jr., Clinton, Reagan, Carter, Obama, Ford...ALL these presidents are in what is dubbed a SECRET SOCIETY called The Moloch Axis Demoniacs (i coined the phrase myself...Dr. A.P. and i don't use my full name because WHO knows WHAT sinister crap they'd do to me IF they found out?) or M.A.D. for short.

These people, and there’s obviously more of them (Cheney, Rumsfeld etc.) than the ones mentioned, control KEY positions not just in government, business, society etc. They are GRADUALLY erroding MORAL/FAMILY VALUES in society. SO gradual that it's like hairloss! You see it ever so slowly and you have to be a keen eye to boot!

For example, women in the workforce...they go to work so WHO takes care of the kids? Some goofs getting minimum wage who could care less about those kids. Family split apart because NOW both parents work and the cost of life itself purposely increased to perpetuate this separation. Kids grow up with NO moral/family values. Repeat this a few generations and before you know it, you have mindless zombies that don't know RIGHT from WRONG! Easily programmable to get in debt, be anti-christ-like etc.

Also, the coming mark of the beast 666. Remember HOW it all used to be ca$h only? Then they introduced checks, then credit cards to get yourself in serious financial troubles, then ATM cards, and now that STUPID SWIPE-PASS card. What is the purpose of all this? To get people broken down enough and stupid enough through putting FLUORIDE in the drinking water and ASPERTAME in soda drinks/pop cans so we ALL can accept the 666 chip. So NOBODY can buy or sell or own ANYTHING lest he has the mark of the beast (anti-christ) which is 666.

I can go on for days & days as to the subtleties and more examples but i think you all SEE the points i make here. It's all SUBTLE and GRADUAL negative changes day in & day out that these M.A.D. demons (because they are demonic and have placed their trust in demons in exchange for their souls and material possessions here on earth) are passing into laws in Canada, USA, UK, SPAIN, FRANCE etc.

pinkyfreud dedi ki...

Bütün deli diye adlandırdığınız kişilerin hepsi o kadar da duygusal olmayabilir..

webmaster dedi ki...

paylaşım için teşekkürler...